zaprasza przyszłych dobrych inżynierów

AKTUALNOŚCI

Przeczytaj najnowsze informacje

ZAJĘCIA

Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia

DLA UCZESTNIKÓW

Zobacz zdjęcia oraz niektóre materiały z zajęć

CIEKAWOSTKI

Usiądź wygodnie i zobacz, w czym jest przyszłość

KONTAKT

Skontaktuj się z nami

Zobacz, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy na te wakacje:

Kurs rysunku żurnalowego

Kurs architektury wnętrz

Kurs programowania

Bądź jak da Vinci (półkolonie) Wakacje małego wynalazcy (półkolonie) Wakacje superbohaterów (półkolonie)

Wakacyjny kurs fizyki – “Nie taka fizyka straszna”

  • Pasjonuje Cię fizyka? Zawsze zastanawiasz się “jak to się dzieje, że…”?
  • A może na sam dźwięk słowa “fizyka” dostajesz gęsiej skórki i włączasz opcję “będę myślał o czymś innym, nie mam ochoty usłyszeć ani jednego słowa więcej”?

Niezależnie od tego, czy jesteś jednym z tych skrajnych przypadków, czy takim bardziej pośrednim, który ani się specjalnie nie interesuje, ani szczególnie nie brzydzi – serdecznie zapraszam Cię na tydzień z fizyką – będziemy o niej rozmawiać w taki sposób, żeby było naprawdę ciekawie.

Termin

5 dni po 2 godziny, od poniedziałku do piątku,
20 – 24 sierpnia,
17:30 – 19:30

Dla kogo są zajęcia?

Dla tych, którzy są ciekawi świata i dla tych, którzy nie wierzą, że fizyka może być fajna.

Wiek uczestników

13 – 18 lat

Nie wymagamy żadnego wstępnego przygotowania, żadnej wiedzy – planujemy tak prowadzić zajęcia, żeby ci, którzy po wakacjach idą do 8 klasy wszystko zrozumieli a ci, którzy idą do 3 klasy liceum się nie nudzili. Udział osób młodszych i starszych też jest możliwy, ale przed zapisem prosimy o kontakt.

Lokalizacja

Hopsasa, ul. Nadwiślańska 270, Józefów (przy granicy z Otwockiem)

Jak będą wyglądały zajęcia?

Po prostu – usiądziemy i porozmawiamy!

Jeśli będzie taka potrzeba, to coś narysujemy i napiszemy na tablicy, a jeżeli uda się przeprowadzić jakiś bardzo prosty eksperyment, to też nie będziemy się tego obawiali, ale raczej stawiamy na opowieści niż zabawy z wybuchami!

Jeśli masz ochotę – weź zeszyt, albo kartki  – w zależności jaki jest Twój ulubiony sposób notowania, ale mam wielką prośbę: komputer i tablet zostaw w domu, a telefon po prostu wyłącz na czas zajęć. Ciągłe zerkanie na ekranik bardo rozbija atmosferę wspólnej rozmowy, a w takiej właśnie chcemy pracować.


O czym będziemy rozmawiać?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak to jest, że kiedy siadasz na huśtawce potrafisz się rozbujać bardzo wysoko od niczego się nie odpychając? A wiesz może co to ma wspólnego z lodówką?

Kiedy wspinasz się na drzewo instynktownie łapiesz za gałęzie tuż przy pniu, a nie w pobliżu końca i wcale w tym celu nie musisz sobie przypominać jak działa dźwignia jednostronna. Wiesz, że używasz jej zawsze, kiedy ruszasz ręką albo nogą? A gdy podnosisz ciężką skrzynkę – zastanawiasz się jak cierpi Twój kręgosłup i jak mógłbyś mu tych cierpień oszczędzić?

Czy wiesz, że gdy rzucasz piłką do celu, Twój mózg rozwiązuje bardzo skomplikowane równania nawet nie pytając Cię o zgodę? Lecąca piłka powoli zamienia swoją energię kinetyczną w potencjalną, kiedy uderza w ścianę szybko sprawdza pod jakim kątem padła, żeby dokładnie pod takim samym się odbić, po czym dla odmiany zamienia swoją energię potencjalną w kinetyczną, by na koniec (jeśli równania zostały rozwiązane trochę niedokładnie) wykorzystać ją do pokonania energii wiązań pomiędzy cząsteczkami szyby w oknie sąsiada…

Kiedy odkręcisz kran, to woda z niego popłynie niezależnie od tego, czy wiesz z jakich praw to wynika czy nie, ale jeżeli jesteś na wakacjach i masz za zadanie doprowadzić wodę do obozowiska, to… lepiej te prawa znać – historyjka na ten temat jest moją ulubioną i dlatego od niej rozpoczniemy nasze spotkania!

Porozmawiamy o tym, czym w ogóle jest fizyka, czym się różni od matematyki i techniki, czym są wzory, po co nam jednostki miary (co to jest ta wstrętna kwadratowa sekunda), potem omówimy ciekawe zagadnienia z poszczególnych działów fizyki. Postaram się, by zawsze był czas na pytania – jeśli coś Cię szczególnie interesuje lub czegoś kompletnie nie rozumiesz i chcesz, byśmy właśnie o tym porozmawiali, to daj mi znać. Może się tak zdarzyć, że mnie zagniesz – nie będę się tego wstydził. Pozostanie mi zawsze “telefon do przyjaciela” – postaram się żadnego pytania nie pozostawić bez odpowiedzi.Kto poprowadzi zajęcia?

Błażej Sawionek – główny inżynier Wyspy

Bardzo lubię fizykę, ale nie jestem jej superbohaterem. Kiedy byłem mniej więcej w Twoim wieku (no, może o kilka lat starszy) – zostałem laureatem Olimpiady Fizycznej na poziomie ogólnopolskim. Może w jakiejś wolnej chwili opowiem coś niecoś o przygotowaniach… Potem zostałem inżynierem elektronikiem, a na koniec doktorem nauk technicznych. Na wielu etapach pracy wykorzystywałem moją wiedzę z fizyki i trochę ją rozwijałem. Zajmowałem się magnesami tak silnymi, że człowiek w ich polu… sam staje się małym magnesikiem, walczyłem z wilgocią, która nie wiadomo skąd pojawiała się w naszych pomieszczeniach, na wakacjach podłączałem wodę do obozowiska.  Ze wszystkim tym mogłem sobie poradzić właśnie dzięki temu, że zawsze zadawałem sobie pytanie: “jakie zjawiska tam zachodzą i jakie prawa nimi rządzą?”.


Lokalizacja

Zajęcia odbywają się w Hopsasa – wspaniałym miejscu na granicy Józefowa i Otwocka, nad Świdrem.

Transport jest problemem?
Odezwij się, a postaramy się zorganizować dowóz na zajęcia!

 


Ceny

Dane do wpłaty zostaną przekazane po zapisie.

5 spotkań 17:30 – 19:30

Cena podstawowa 290 zł
Formularz –
zniżka za wypełnienie wszystkich pól formularza
-20 zł
Facebook –
zniżka za udział w zabawie na Facebook’u
-20 zł
Wczesna rezerwacja –
zniżka za wpłatę zaliczki do 12 VIII
-50 zł
Kumulacja: formularz + Facebook + wczesna rezerwacja = 200 zł
Rodzeństwo
zniżka za zapisanie się wspólnie z siostrą, bratem, kuzynką, kuzynem, a nawet koleżanką lub kolegą
-20 zł (każda osoba z rodzeństwa)
Kumulacja: wszystkie poprzednie + rodzeństwo = 180 zł za jedną osobę
Zaliczka 100 zł
(od każdego dziecka)


Zapisy

Nieustannie namawiamy do zapisywania się przez formularz (jest to dla nas najwygodniejsze i dlatego zapewnia uzyskanie zniżki 20 zł od pełnej ceny).

Ale inne formy też są możliwe: