zaprasza przyszłych dobrych inżynierów

AKTUALNOŚCI

Przeczytaj najnowsze informacje

ZAJĘCIA

Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia

DLA UCZESTNIKÓW

Zobacz zdjęcia oraz niektóre materiały z zajęć

CIEKAWOSTKI

Usiądź wygodnie i zobacz, w czym jest przyszłość

KONTAKT

Skontaktuj się z nami

Internetowe zajęcia z programowania w języku Scratch

Szanowni Rodzice!

W nowej, trudnej dla wszystkich sytuacji proponujemy zajęcia przez Internet. Zwracamy jednocześnie uwagę, że dzieci nie powinny korzystać z Internetu bez nadzoru, dlatego bardzo prosimy o sugestie z Państwa strony dotyczące najbardziej odpowiednich godzin spotkań. Nie chcemy, by dzieci wymuszały udostępnienie im sprzętu i Internetu na cały dzień pod pretekstem skorzystania z naszych zajęć. Oczywiście to tylko sugestia z naszej strony – ostateczna decyzja należy zawsze do Państwa!

Bardzo proszę by wszyscy uczestnicy naszych zajęć mieli założone konta na Scratch’u lub mieli zainstalowaną na komputerze aplikację Scratch 3.0 (UWAGA! To jest ważne – ma to być wersja 3.0, a nie któraś z poprzednich). Proszę, by ktoś do pomocy był w zasięgu głosu, zwłaszcza w przypadku tych najmłodszych. Coś się może nagle przełączyć, będzie trzeba zapisać plik lub go odnaleźć – żeby takie proste czynności nie blokowały przebiegu spotkania. Proszę kategorycznie przestrzegać, by nikt (ani Państwo, ani starsze rodzeństwo) nie “podpowiadał” dzieciom w czasie zajęć, że mogą coś zrobić inaczej, lepiej itp. Czas na to będzie, gdy skończą się zajęcia – wtedy serdecznie do tego namawiam i proszę, żeby to robić – bawcie się Państwo wspólnie. Moje zajęcia mają być dawaniem wędki, a nie ryby. Im więcej dzieci się nauczą pomiędzy naszymi spotkaniami, tym lepiej. Natomiast nalegam, by w trakcie zajęć robić dokładnie to, co jest zalecone.

Jeżeli w trakcie zajęć któryś z uczestników zgłosi problem, że napisał wszystko jak należy, a coś mu nie działa, to wtedy poproszę go, żeby udostępnił nam swój pulpit. Proszę zadbać, by na tym pulpicie nie było niczego, czego Państwo nie chcieliby pokazywać innym. To samo dotyczy kamery – jeśli tylko możliwości techniczne pozwolą – chciałbym, żebyśmy się nawzajem widzieli, dlatego proszę też zwrócić uwagę, czy w polu widzenia kamery nie pojawia się coś wbrew Państwa woli.

Drodzy uczestnicy naszych spotkań!

Na razie będziemy się spotykać w godzinach: 14:00-15:00 – raz w tygodniu, w poniedziałki na poziomie podstawowym, we wtorki – średnio zaawansowanym, jeśli będą chętni, to w środy –  na zaawansowanym. Bardzo proszę, przeczytajcie to, co jest napisane poniżej i sami zdecydujcie, który poziom jest dla Was najlepszy. Sprawdźcie, co robiliśmy na poprzednim spotkaniu i co będziemy robili na następnym. Nie wybierajcie ani tego, co jest zdecydowanie za łatwe, ani tego co zdecydowanie za trudne. Jeżeli macie problem, bo czujecie, że żaden z zaproponowanych przeze mnie poziomów nie jest dla Was, to skontaktujcie się ze mną – na pewno coś wymyślimy!

U dołu tej strony można wpisywać komentarze. Będą się pojawiały po zatwierdzeniu przez administratora – postaram się robić to nie rzadziej niż raz dziennie. Proszę o wpisywanie tam wszelkich uwag i propozycji dotyczących naszych zajęć. Bardzo namawiam do chwalenia się swoimi osiągnięciami – czyli podawanie linków pod którymi można oglądać Wasze projekty.

Kwestie techniczne

W tym momencie testujemy platformę Cisco WebEx.

UWAGA: dołączenie do spotkania oznacza, że przeczytali Państwo i zaakceptowali wszystko, co zostało napisane powyżej!

Aby wziąć udział w spotkaniu należy:

 • otworzyć stronę spotkania,
 • dołączyć do spotkania
  • najwygodniej – za pomocą przeglądarki (kliknąć: “Join from your browser”),
  • można też zainstalować aplikację (przeglądarka powinna to zaproponować automatycznie, jeśli nie, to należy kliknąć: “Download the app”),
 • należy podać nazwę uczestnika spotkania (może to być prawdziwe imię lub pseudonim, ale uwaga: tak będę się zwracał do danego uczestnika, proszę nie fundować mi łamigłówek) oraz adres mailowy – trudno mi w tym momencie powiedzieć, czy będzie on do czegoś wykorzystywany, ale system go wymaga,
 • uruchomić połączenie audio
  • powinny działać głośniki i mikrofon komputera,
  • w razie problemów należy z dowolnego telefonu (pamiętając o opłatach, ale w tej chwili większość taryf ma połączenia z numerami stacjonarnymi w ramach abonamentu) zadzwonić pod numer 22 536 40 66, podać kod dostępu: 624 189 899 # a następnie numer uczestnika (aby go znaleźć, należy w oknie spotkania kliknąć na trzy kropki, następnie “Audio connection”, następnie “View” i znaleźć “Atendee ID” – zazwyczaj jest to dwucyfrowy numer zakończony znakiem #),
 • wideo – jeśli działa to OK, ale na razie nie będzie potrzebne.

Poziom 0 (podstawy)

Zajęcia 0 (13 III)

Poruszanie strzałkami Duszkiem 1, ustawienie Duszka 2 w stronę duszka 1, tak by go gonił.

Zajęcia 1 (16 III)

Kot goni mysz i mówi, że ją złapał.

Program jest dostępny tutaj.

Zajęcia 2 (23 III)

Kot goni mysz: poprawiliśmy grę, by można ogłosić jej koniec i sprawić by mysz przestała reagować na naciskanie strzałek. Ponadto mysz rusza do ucieczki od razu “bez czkawki”.

Poziom 1 (średnio zaawansowani)

Zajęcia 0 (13 III)

Program do losowego odpytywania z tabliczki mnożenia. Jest bardzo prosty, ale gdyby ktoś chciał – może go obejrzeć tutaj.

Zajęcia 1 (17 III)

Rozwinęliśmy program do odpytywania z tabliczki mnożenia. Już nie pyta ponownie, jeśli gracz udzielił poprawnej odpowiedzi na jakieś pytanie i pyta tak długo, aż na wszystkie pytania dostanie prawidłową odpowiedź. Niestety na razie pyta tylko o “przekątną” tabliczki mnożenia (1×1, 2×2, 3×3…) – poprawimy to na następnych zajęciach.

Program jest udostępniony tutaj.

Zajęcia 3 (odbędą się we wtorek 24 III)

Będziemy dalej rozwijali program do odpytywania z tabliczki mnożenia. Po pierwsze będzie pytał o całą tabliczkę mnożenia, a nie tylko jej przekątną, oprócz tego postaramy się by wyszła z niego jakaś fajna gra. Mam kilka pomysłów, ale bardziej liczę na Wasze – do zobaczenia!

Poziom 2 (zaawansowani)

Jeśli bez problemu poruszasz się w świecie zmiennych, list, klonowania i potrafisz tworzyć własne bloki, to daj znać – zrobimy zajęcia dla zaawansowanych. Możemy wystartować już w środę 25 III – kto się zgłasza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.