zaprasza przyszłych dobrych inżynierów

AKTUALNOŚCI

Przeczytaj najnowsze informacje

ZAJĘCIA

Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia

DLA UCZESTNIKÓW

Zobacz zdjęcia oraz niektóre materiały z zajęć

CIEKAWOSTKI

Usiądź wygodnie i zobacz, w czym jest przyszłość

KONTAKT

Skontaktuj się z nami

Nie goń za motywacją!  Działaj i bądź efektywny

Motywacja jest odzwierciedleniem działania. Ale nie każdego działania, tylko takiego, które lubimy i na które mamy akurat ochotę. Motywacja jest stanem emocjonalnym, który ma swój początek i koniec. A w szkole czy pracy wymaga się od nas, abyśmy wykonywali konkretne zadania (mniej lub bardziej przyjemne) i byli produktywni każdego dnia i przez cały czas…

Często także musimy pokonywać nasze słabości, a nasz mózg broni się przed tym. Nowy rok szkolny to szansa, aby zdobyć nową wiedzę oraz nowe doświadczenia. Dlaczego więc większość dzieci kojarzy szkołę z czymś niemiłym? Może problem nie leży u podłoża motywacji tylko… samodyscypliny?

11 rad, jak zachęcić młodego człowieka do systematycznego pracowania nad sobą

 

1. Wstawanie rano to umiejętność nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych

Dzień warto zacząć od pożywnego śniadania, które doda Wam energii. Nauczysz w ten sposób swoje dziecko dobrego nawyku. Na naszych półkoloniach hitem były kanapki z pastą jajeczną. Jak je zrobić?

Składniki:
pieczywo, jajka, sól i świeżo zmielony czarny pieprz, majonez.

Wykonanie jest bardzo proste:
jajka gotujemy na twardo, studzimy, kroimy w kosteczkę. Doprawiamy solą , pieprzem oraz dodajemy majonez.

2. Rodzice, doceniajcie sukcesy swoich pociech!

Pokazujcie im, że w nie wierzycie. “Tobie się udało? Niemożliwe!” – to nie brzmi jak pochwała… Może zamiast tego “Wiedziałam, że Ci się uda – jeśli chcesz, to naprawdę potrafisz!”

3. Nie porównujmy dziecka do innych

Każde dziecko jest inne i każde z nich ma dziedzinę, w której jest świetne. Znajdźcie wspólnie tę dziedzinę i wspieraj swoje dziecko w jej rozwijaniu. Może odkryjecie nową pasję?

4. Zaszczep w dziecku wolę walki oraz wytrwałość

Pierwsza porażka nie oznacza, że trzeba zrezygnować. Zawsze można zacząć wszystko od nowa. Cieszcie się wspólnie z pokonanej przeszkody.

Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi.

5. Nie zniechęcaj oraz nie wyręczaj

Trudne zadanie w szkole? Skomplikowane obliczenia? O wiele lepiej jest dziecku wytłumaczyć, jak problem rozwiązać – dzięki temu nie hamujemy jego rozwoju intelektualnego. Wyręczając dziecko tak naprawdę zabieramy mu szansę na naukę. Wyręczanie kończy się brakiem samodzielności. A dzieci niesamodzielne z wielu powodów mają w życiu trudniej. Są narażone na wyśmiewanie przez rówieśników, wymagają dodatkowej pomocy, o którą nie zawsze potrafią poprosić.

6. Ucz poprzez zabawę!

Każdy rodzaj zabawy rozwija umiejętności konieczne dla odniesienia sukcesu szkolnego, np. tworzenie budowli z klocków kształtuje zdolności do rozwiązywania problemów, myślenie przyczynowo-skutkowe, spostrzeganie i orientację w przestrzeni. Mądrzy dorośli wiedzą, że chcąc nauczyć dziecko lepiej zapamiętywać i skupiać uwagę, zwiększyć jego wiedzę i rozwinąć szkolne umiejętności, najlepiej jest posłużyć się właśnie zabawą.

7. Rozmawiaj i nie oceniaj z góry

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Dzięki rozmowie poznajecie siebie nawzajem. Okazujesz dziecku zainteresowanie, a ono czuje się dla Ciebie naprawdę ważne. Niewielu rodziców wie, że rozmawianie z dzieckiem i tłumaczenie mu czegoś to dwie różne rzeczy. Nauczmy się słuchać. Zauważmy, że bardzo często słuchamy dzieci jednym uchem, oglądając telewizję, sprzątając, gotując. Nie odpowiadamy, bo zawraca nam głowę, bo naszym zdaniem mówi bzdury.

8. Pobudź motywację do nauki

Dziecko powinno zrozumieć, po co musi się uczyć. Wykorzystujcie wiedzę zdobytą w szkole. Wykaż się kreatywnością i na co dzień mu pokazuj, do czego ta wiedza się przydaje. Pieczecie babeczki? Zróbcie ich dwa razy więcej niż w przepisie – pomnóżcie wszystkie składniki razy 2. Pokaż mu jednostki miary w praktyce. Nie tylko podczas pieczenia ciasta – liczcie kroki i oszacujcie długość wspólnego spaceru. Opowiedz mu o drzewach, jakie mijacie. Zaznaczcie na mapie miejsca, w których byliście. Pokazuj mu rzeczy, które Ty potrafisz najlepiej.

9. Kochaj i akceptuj

Daj mu wsparcie, które doda mu sił i zapału. Niech wie, że zawsze może na Ciebie liczyć i w razie potrzeby staniesz za nim murem. Nie zmieniaj swojego dziecka na siłę. Naprawdę nie jest tak ważne czy w przyszłości będzie miało kolczyk czy tatuaż, czy pójdzie na studia weterynaryjne czy może zostanie modelką 🙂 Fajnie w tym wszystkim być blisko dziecka, wysłuchać, wesprzeć, nawet jeśli nie zawsze jest to wszystko po naszej myśli.

10. Ułatw dziecku naukę

Mądrze prowadzone zajęcia dodatkowe mogą być strzałem w dziesiątkę. Dobierz je do pasji dziecka – wtedy przyniosą oczekiwany efekt. Zapytaj, czy właśnie to chce robić, czy dana dziedzina go naprawdę interesuje. Zachęcaj, nie zmuszaj. Dodatkowe lekcje spełnią swoją rolę edukacyjną tylko wtedy, kiedy będą sprawiały dziecku przyjemność.

11. Dobrze zorganizuj czas dziecka

Zadbaj o to, aby dzieci uczyły się systematycznie. Ustalcie wspólnie pewne codzienne rytuały (tak! – niech dziecko też weźmie udział w planowaniu). Umówcie się, że do 18:00 ma mieć odrobione lekcje. Że codziennie wieczorem pakuje plecak i szykuje (lub wspólnie szykujecie) ubrania na następny dzień. Ustalcie, do kiedy ma czas wolny i o której godzinie przychodzi pora na kąpiel i na sen. Jeżeli będziecie tego przestrzegać, z czasem skończy się codzienna walka o odrobienie lekcji czy położenie się spać.

 

 

Sprawdź też naszą ofertę zajęć dodatkowych na rok szkolny 2017/2018 w Otwocku i okolicach

3 Responses to Nie goń za motywacją!  Działaj i bądź efektywny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.